Forum Forum dyd@ktyczne INoI UP w Krakowie Strona Główna Forum dyd@ktyczne INoI UP w Krakowie
Platforma pracy grupowej INoI UP w Krakowie
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mam swoje poglądy i się ich nie wstydzę
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dyd@ktyczne INoI UP w Krakowie Strona Główna -> Wątki z forów zamknietych i posty usuniete z forów aktywnych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R. Walterbach




Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 273
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: 7 Czerwiec 2006, 21:42 pm    Temat postu:

E. Bąk napisał:
czytam, czytam, czytam, i pozostaje mi tylko wzdychać


inaczej sie na to odpowiedzieć nie da

Da się tylko mnie też już się niechce. Wywieszam białą flagę, kto chce to skorzysta.

Pozdrawiam.

Ps. Nadal podtrzymuję swoje opinie i zdanie na pewne kwestie. Nie chce mi się już dłużej tłumaczyć Wam tego Wszystkiego, bo to bezsensu jest. Chciałam żeby była jasność.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T. Kowalski




Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 012

PostWysłany: 7 Czerwiec 2006, 22:31 pm    Temat postu:

zgadzam się z panem w kwestii zachowania mediów (relacji, "priorytetowych" newsów itp.)
ale chyba nie od dziś wiadomo, że telewizja ogłupia
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 0:06 am    Temat postu:

T. Kowalski napisał:
zgadzam się z panem w kwestii zachowania mediów (relacji, "priorytetowych" newsów itp.) ale chyba nie od dziś wiadomo, że telewizja ogłupia


Ogłupia, gdy bezkrytycznie przyjmujemy przekaz. To niestety dotyczy sporej (nie wiem dokładnie jakiej) - źródła angielskie podają, że 60% widowni. Ta część publiczności jest nieświadomie podatna na manipulacje. Pomijam tu oczywiście przekaz podprogowy i reklamy jako takie.

Czasem skutki są bardzo bolesne:
Znam pewną panią - niegdyś bardzo aktywną i twórczą. Któregoś dnia doświadczyła wylewu i z trudem się z tego podniosła. Od tego czasu prawie nigdy nie wychodzi z domu i na okrągło ogląda seriale i tzw. reality. Po dwóch latach takiego życia jej świat uległ takiemu zawężeniu, że nie sposób nawiązać normalnej komunikacji.

Media - a dokładniej ich etyczny wymiar - nie można bezwzględnie krytykować en bloc, bo jest to konstrukcja złożona.
Jakkolwiek w znakomitej większości dziennikarze starają się przestrzegać etyki (por. wzorowana na standardach BBC Karta etyczna mediów: [link widoczny dla zalogowanych], z drugiej jednak same redakcje i wydawcy pod wpływem czynników trzecich tworzą przekaz po swojemu (by nie rzec manipulują przekazem):

- z jednej strony tej barykady jest "przemysł reklamowo-newsowy" - ten schlebia gustom i interesuje się wyłącznie zyskami. Większość polskich gazet 70-90% zysku czerpie z reklam. Tu praca dziennikarza jest bezpieczna. Dziennikarz albo działa anonimowo, albo jest znanym publicystą. Ryzyko niewielkie, bo redakcja ma pieniądze na adwokatów. Czasem gazety mają jakieś ambicje (np. Gazeta Wyborcza, Dziennik), a czasem nie. Te pisma pełnią zwykle funkcje kontrolne - czyli są "czwarta władzą" w ścisłym znaczeniu.

- z drugiej tabloidy jako takie - te prócz reklam żyją ze sprzedaży (30-40%) - np. Super Express, Fakt, czy niem. Bild Zeitung. Tu warto wywoływać skandale. Tu nie ma mowy o zasadach moralnych - tu liczy się "news". Tu kwitnie dziennikarstwo śledcze (zwykle niemoralne).

- z trzeciej dostojne gazety elitarne (np. Rzeczpospolita, czy Thimes) - które żyją głownie z prenumeraty. Mogą sobie pozwolić na daleko idąca niezależność, ale są jednoczenie b. powściągliwe. Te pisma zawsze pełnią funkcje kontrolne, ale są jednocześnie wysterowane w stronę lobby biznesowego.

- z czwartej gazety lokalne - tu dziennikarzowi jest tu najtrudniej. Tu trudno pozwolić sobie na niezależność. Dziennikarza wszyscy znają, więc jeśli ma żonę i dzieci ... woli pisać tak by ... nikt mu domu nie podpalił. Są wprawdzie liczne wyjątki - ale na to mogą sobie pozwolić tylko młodzi gniewni.

- z piątej ... prasa opinii itd. itp....
- z szóstej ...
- radia prywatne ... żyjące w 100% z reklam
- radio publiczne ... żyjące z pieniędzy podatnika ... trochę tylko niezależne ... może sobie pozwolić na pełnienie funkcji formacyjnych.
- radia specyficzne (np. Radio Maryja) – wole nie komentować...
- ....

- telewizja prywatna ... komercyjna aż do bólu (w godz. szczytu za 1 minutowy spot reklamowy trzeba zapłacić 9 tys. zł). Zatem trwa nieustanna walka o targetowanie (czyli takie dobieranie programów aby odpowiadały pożądanej widowni dla reklamowanych produktów). Reszta jest dodatkiem.
- telewizja publiczna - ... ostatni azyl dla realizacji misyjności (tj. treści edukacyjnych, kultury wysokiej itp.). Szkoda za bardzo upolityczniona.
- cała rzesza tworów mieszanych (profilowanych itp.).
....
- względnie wolny jest tylko medium internetowe. Tu z kolei tak łatwo o fałszywki, że do jego odbioru wrażliwość musi być jeszcze większa. Według niektórych – choć ja tak nie twierdzę - nawet popularna Wikipedia ma skrzywienie propagandowo-lewackie - por. [link widoczny dla zalogowanych]

Prawda jest zawsze miedzy nami a przekazem
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R. Walterbach




Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 273
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 6:56 am    Temat postu: :)

A. Kubala napisał:
nikt Ci nie każe wierzyć w Boga.....

A kto Ci powiedział, że ja w Boga nie wierze?? Tylko, że dla mnie wiara jest troszkę inna... inaczej ja pojmuję. Dla mnie wiara to nie stanie pod oknem 5 godzin, nie "modlenie się" z "rozszalałym tłumem", nie odmawianie 15 razy na dzień różańca, itd. Wiara w Boga (ogólnie pojęty chrześcijanizm) to codzienna praca... nad sobą, dla innych, bezinteresowanie. Pomoc bliźniemu (nawet jeśli tej pomocy nie chce).... Pomoc Tobie, Sabinie, Oliwi, Gosi, Adze B. Stawienie się za Wami "murem", gdy przyjdzie taka potrzeba. Wysłuchanie, doradzenie, pocieszenie. Nie odwracanie się, gdy ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia. Dlatego robie to co robie, mówie i bulwersuję się jak się bulwersuję... Wychodzi na opak... Najwidoczniej źle pojmuję istotę bycia Chrześcijaninem. Zresztą jak wszystko.


Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 9:47 am    Temat postu:

Kontynuując wątek fałszywek w internecie. Ulubiona ofiara hakerów B. Gates.

Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 10:05 am    Temat postu:

Z drugiej przykład nierzetelności, ktorej doswiadczylem osobiscie. Nawet dostojne Who is Who, mimo iż rozmawiałem z redaktorem godzinę czasu i dałem odp. wydruki zrobiło w notce 8 rażących błedów faktograficznych. Np. to, że ... 1991-1999 byłem asystentem w IINiB (choć napisalem że byłem kierownikiem biblioteki), a asystentem od 1996... o innych nie wspomnę.
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez W. M. Kolasa dnia 8 Czerwiec 2006, 13:14 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 11:09 am    Temat postu: Re: :)

R. Walterbach napisał:
... dla mnie wiara jest troszkę inna... inaczej ja pojmuję. Dla mnie wiara to nie stanie pod oknem 5 godzin, nie "modlenie się" z "rozszalałym tłumem", nie odmawianie 15 razy na dzień różańca, itd. Wiara w Boga (ogólnie pojęty chrześcijanizm) to codzienna praca... nad sobą, dla innych, bezinteresowanie. Pomoc bliźniemu (nawet jeśli tej pomocy nie chce) ... Stawienie się za Wami "murem", gdy przyjdzie taka potrzeba. Wysłuchanie, doradzenie, pocieszenie. Nie odwracanie się, gdy ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia... Najwidoczniej źle pojmuję istotę bycia Chrześcijaninem..


Zgadzam się, że istotą wiary (nie tylko o katolicyzm tu chodzi), jest to o czym pisze pani Ramona:
Cytat:
to codzienna praca... nad sobą, dla innych, bezinteresownie. Pomoc bliźniemu... Stawienie "murem", gdy przyjdzie taka potrzeba. Wysłuchanie, doradzenie, pocieszenie. Nie odwracanie się, gdy ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia ...


To jednak tylko etyczny wymiar wiary - to naturalne pragnienie "bycia porządnym, sprawiedliwym człowiekiem' - w gruncie rzeczy uniwersalne w prawie każdej kulturze i niezależne od wyznania (uznawane też przez wielu ateistów).

Jednakże nie zgadzam się z redukowaniem sfery spirytualnej li tylko o obrzędów i rytuałów. Zatem w odmawianiu różańca - nie chodzi o "wymodlenie sobie/komuś czegoś" - lecz okazanie aktu pokory wobec tego co dla ludzkiego umysłu pozostaje tajemnicą. Źle się dzieje, gdy ludzie się z tym afiszują - gdy tak robią niczym nie różnią się od obłudnych faryzeuszy. Modlitwa jest cicha, intymna, skryta. To dialog z transcendencją lub akt pokory wobec Transcendencji.
Co do tłumu - to twierdzę - że najważniejsze aby tym tłumem nie pogardzać. Ps. co robili polscy hipisi w latach 80? (... szli po swojemu do Częstochowy), dla jednych byli pośmiewiskiem dla innych nie.
Pomiędzy integryzmem ([link widoczny dla zalogowanych]) a posoborowym liberalizmem ([link widoczny dla zalogowanych]) istnieje ogromna przepaść.

Dodam jeszcze co postanowił Sobór odnośnie wolności religijnej: [link widoczny dla zalogowanych]
Czy Deklaracja o wolności religijnej "Dignitatis humanae" (link wyżej, fragment niżej) godzi w innych lub ich dyskryminuje?

Cytat:
W naszej epoce ludzie coraz więcej uświadamiają sobie godność osoby ludzkiej i coraz bardziej rośnie liczba tych, którzy się domagają, aby w działaniu ludzie cieszyli się i kierowali własną rozwagą oraz odpowiedzialną wolnością, nie przymuszani, lecz wiedzeni świadomością obowiązku. Domagają się również prawnego określenia granic władzy publicznej, aby nie była nadmiernie uszczuplona godziwa wolność zarówno osoby, jak i stowarzyszeń. Ów postulat wolności w społeczeństwie ludzkim odnosi się głównie do humanistycznych dóbr duchowych, przede wszystkim zaś do swobodnego wyznawania religii w społeczeństwie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R. Walterbach




Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 273
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 12:00 pm    Temat postu: Re: :)

W. M. Kolasa napisał:
...nie zgadzam się z redukowaniem sfery spirytualnej li tylko o obrzędów i rytuałów. Zatem w odmawianiu różańca - nie chodzi o "wymodlenie sobie/komuś czegoś" - lecz okazanie aktu pokory wobec tego co dla ludzkiego umysłu pozostaje tajemnicą. Źle się dzieje, gdy ludzie się z tym afiszują - gdy tak robią niczym nie różnią się od obłudnych faryzeuszy. Modlitwa jest cicha, intymna, skryta. To dialog z transcendencją lub akt pokory wobec Transcendencji.....

Właśnie o tym napisałam w swoim wcześniejszym poście. Tamte określenia były użyte ironicznie. Ostatnio Anna Grudzień (jakby Pan nie wiedział studentka III roku INiB AP Laughing ) zapytała mnie: "Ramona a ty jesteś katoliczką?"... Zdziwiło mnie bardzo to pytanie. Nie zdawałam sobie wcześnieij sprawy, że aż tak bardzo wewnętrznie "wierze". Chodzi mi o to (bo znów nie chcę być posądzona, pomówiona, niechce żeby się ktoś obrażał, czuł urażnoy, wyśmiany, obgadywany, wyśmiewany, itd. więc wyjaśnię po krótce), że skoro Anna zapytała mnie czy jestem katoliczką to znaczy, że tego wogóle po mnie nie widać. Nie afiszuje się z tym, nie obnoszę, nie narzucam, itp. np.: kumpluję się z Tomkiem ateistą. Czy "rozmawiam" z Bogiem?? Pozostanie to nadal moją słodką tajemnicą. Taka jest moja "sfera spirytualna" wiary.

Pozdrawiam (doradzam spacerek, bo jest na "polku" ślicznie)


Ostatnio zmieniony przez R. Walterbach dnia 2 Lipiec 2006, 16:00 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 13:25 pm    Temat postu: Re: :)

R. Walterbach napisał:
.. Właśnie o tym napisałam w swoim wcześniejszym poście. Tamte określenia były użyte ironicznie...


Teraz rozumiem.
A tak przy okazji kilka zdań na temat ateizmu: z Konstytucji GAUDIUM ET SPES" [Kościele w świecie współczesnym] - szczególnie rozdz. I, godność osoby ludzkiej, pkt 19-21: [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T. Kowalski




Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 012

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 14:55 pm    Temat postu:

na temat wiary niewiele mogę powiedzieć, po za tym że w żadnego boga nie wierzę (z całym szacunkiem, prosze nie starać sie mnie "nawrócić")
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
A. Barańska




Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 81
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków

PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 15:20 pm    Temat postu:

Oj Tomku o to nie masz co sie martwic....niech kazdy wierzy w co chce .... jesli tylko nie szkodzi innym...
Dobrze ze w cos sie wierzy...SmileSmile
Pozdrwaim papa
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
R. Walterbach




Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 273
Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: 8 Czerwiec 2006, 16:54 pm    Temat postu: :)

Ja, na przykład, nadal wierzę w BEZSTRONNOSC, SPRAWIEDLIWOSC I UCZCIWOSC ludzką. Hmm, za parę dni będę mieć okazję się o tym przekonać. Mam nadzieję, że będę mile zaskoczona Very Happy (Wiem "nadzieja matką głupich" ale "matka kocha wszystkie swe dzieci")

Very Happy Very Happy Very Happy

Pozdrówki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 9 Czerwiec 2006, 1:28 am    Temat postu:

T. Kowalski napisał:
na temat wiary niewiele mogę powiedzieć, po za tym że w żadnego boga nie wierzę (z całym szacunkiem, prosze nie starać sie mnie "nawrócić")
pozdrawiam


Moja wypowiedz nie byla wymierzona w Pana poglady. Wiara to sprawa bardzo intymna. Nie uznaje przemocy. A tym bardziej narzucania światopoglądu. Odwolując sie do Konstytucji GAUDIUM ET SPES mialem na celu podkreslenie, że posoborowy Kościół w odróżnieniu od integrystów nie szykuje "wypraw krzyżowych" i że szanuje inność. Słowa z preambuły tego dokumentu mówią same za siebie:

Cytat:
Wedle niemal zgodnego zapatrywania wierzących i niewierzących wszystkie rzeczy, które są na ziemi, należy skierować ku człowiekowi, stanowiącemu ich ośrodek i szczyt


Ps. pomiedzy wiarą a pragnienem wiary jest tylko milimetr.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
T. Kowalski




Dołączył: 03 Kwi 2006
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: 012

PostWysłany: 9 Czerwiec 2006, 9:23 am    Temat postu:

Cytat:
Moja wypowiedz nie byla wymierzona w Pana poglady

nie nie, Panie dr nie zrozumieliśmy się, ja nie mam do Pana żadnej pretensji, nie odbieram żadnego z Pana postów jako próbę "nawracania", nie chcę tylko żeby ktoś potem wprost zaczął mi pisać czy mówić w co mam wierzyć
pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
W. M. Kolasa
Administrator



Dołączył: 02 Kwi 2006
Posty: 3234
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kraków
Płeć: Pan

PostWysłany: 9 Czerwiec 2006, 9:43 am    Temat postu: Ateizm

To nie ja, tylko Pan napisał:

T. Kowalski napisał:
... z całym szacunkiem, prosze nie starać sie mnie "nawrócić" ...


Zaś wcześniej wywołał bezzasadna moim zdaniem krytykę dokonań Jana Pawała II. Z którą polemizowałem.

T. Kowalski napisał:
co do jp 2 mam pytanie do forumowiczów:
kochani, z całym szacunkiem dla byłego papieża, podajcie mi jedną, jedyną ORYGINALĄ myśl, którą zaproponował papież co do jakiegokolwiek tematu, przynajmniej jedną (i nie piszcie tekstów w stylu "kochaj bliźniego swego..." bo o tym samym śpiewa chociażby paul hewson) przemyślcie to i dajcie mi odpowiedź


Moim zdaniem nawet ateiści szanują Jego dokonania, bo uczynił wiele na rzecz pojednania. Proszę zapoznać się z nr 24/25 organu krakowskich racjonalistów (czytaj: ateistów) i ich opinie na ten temat w czasopismie "Forum Myśli Wolnej"
- Numer 24/25: [link widoczny dla zalogowanych]
- Strona głowna: [link widoczny dla zalogowanych]
- I aby nie było wątpliwości co jest mottem Forum Myśli Wolnej: [link widoczny dla zalogowanych]

Uważam, że należy odróżnić ateizm od relatywizmu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum dyd@ktyczne INoI UP w Krakowie Strona Główna -> Wątki z forów zamknietych i posty usuniete z forów aktywnych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Następny
Strona 15 z 16

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin